دوره پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) با FPGA

معرفی دوره: 

کلمه ی DSP در دو مورد به کار میرود. Digital Signal Processing که علم پردازش سیگنال و تئوری آن است و  Digital Signal Processor که تراشه هایی هستند که بر روی آن بلوک های پردازش سیگنال پیاده سازی و اجرا می شود.

ریشه علم DSP در ریاضیات قرن 17 و 18 است و امروزه به ابزار مدرنی در علوم مهندسی تبدیل شده است و کاربرد آن در حوزه های مختلف مهندسی روز به روز در حال گسترش است. در حالت کلی، DSP شامل زیردامنه‌های: صوت و پردازش سیگنال صحبت، تشخیص صدا، پردازش سیگنال سونار و رادار، پردازش آرایه‌های حسگر، پردازش سیگنال آماری، پردازش تصویر دیجیتال، فشرده‌سازی ویدیو، پردازش سیگنال برای مخابرات، کنترل سیستم‌ها، پردازش سیگنال های بدن، زلزله‌شناسی، داروسازی و ... است.

سیگنال های دنیای واقعی آنالوگ هستند و بنابراین در پردازش سیگنال دیجیتال، ابتدا سیگنال آنالوگ توسط ADC به سیگنال دیجیتال و گسسته در زمان تبدیل می شود. سپس بر روی آن پردازش های مورد نظر انجام می شود و در نهایت خروجی های مورد نیاز توسط DAC به سیگنال آنالوگ تبدیل شده و به دنیای واقعی داده می شود. در DSP مهندسین معمولاً به مطالعه سیگنال دیجیتال در یکی از زمینه‌های زیر می‌پردازند: حوزه زمان (سیگنال‌های یک بعدی)، حوزه فضایی (سیگنال‌های چندبعدی)، حوزه فرکانس، حوزه خودهمبستگی، و حوزه موجک. معمولا حوزه‌ای انتخاب می‌شود که در آن حوزه، یک سیگنال را بتوان با استفاده از اطلاعات در دسترس، به بهترین صورت پردازش کرد و خصوصیات اصلی سیگنال را بتوان به بهترین شکل استخراج و نمایش داد. در این دوره به تئوری DSP و این حوزه ها کمتر پرداخته می شود و بیشتر هدف پیاده سازی بلوک های پردازشی بر روی FPGA است. تئوری پردازش سیگنال در دوره "اصول و مبانی DSP" بحث می شود.

از آنجایی که مباحث پایه FPGA در این دوره بحث نخواهد شد، برای افراد شرکت کننده تسلط به مباحث دوره "کاربردی آموزش عملی کار با FPGA" و همچنین تسلط بر دوره "پیشرفته طراحی با FPGA" الزامی است تا بازدهی کافی برای آنان داشته باشد و بتوان دوره را در سطح بالایی برگزار کرد. همچنین به دلیل حجم بالای مطالب عملی، اصول و مبانی درس DSP در این دوره بحث نخواهد شد و فرض این است که افراد به مباحث دوره "اصول و مبانی DSP" مسلط هستند و پیش نیاز علمی این دوره است. مثالهایی که عملی هستند در حال حاضر بر روی برد با تراشه ای از خانواده SPARTAN6 دارای ADC و DAC پیاده سازی خواهد شد.

دوره

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 16 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.