دوره کاربردی اصول و مبانی DSP

معرفی دوره: 

کلمه ی DSP در دو مورد به کار میرود. Digital Signal Processing که علم پردازش سیگنال و تئوری آن است و  Digital Signal Processor که تراشه هایی هستند که بر روی آن بلوک های پردازش سیگنال پیاده سازی و اجرا می شود.

ریشه علم DSP در ریاضیات قرن 17 و 18 است و امروزه به ابزار مدرنی در علوم مهندسی تبدیل شده است و کاربرد آن در حوزه های مختلف مهندسی روز به روز در حال گسترش است. در حالت کلی، DSP شامل زیردامنه‌های: صوت و پردازش سیگنال صحبت، تشخیص صدا، پردازش سیگنال سونار و رادار، پردازش آرایه‌های حسگر، پردازش سیگنال آماری، پردازش تصویر دیجیتال، فشرده‌سازی ویدیو، پردازش سیگنال برای مخابرات، کنترل سیستم‌ها، پردازش سیگنال بدن درمانی، زلزله‌شناسی، داروسازی و ... است.

در DSP مهندسین معمولاً به مطالعه سیگنال دیجیتال در یکی از زمینه‌های زیر می‌پردازند: حوزه زمان (سیگنال‌های یک بعدی)، حوزه فضایی (سیگنال‌های چندبعدی)، حوزه فرکانس، حوزه خودهمبستگی، و حوزه موجک. معمولا حوزه‌ای انتخاب می‌شود که در آن حوزه، یک سیگنال را بتوان با استفاده از اطلاعات در دسترس، به بهترین صورت پردازش کرد و خصوصیات اصلی سیگنال را بتوان به بهترین شکل استخراج و نمایش داد.

در این دوره به تئوری DSP و کار در این حوزه ها پرداخته می شود و هدف یادگیری علم پردازش سیگنال و کاربردهای آن است. همچنین تسلط بر درس سیگنال سیستم کمک میکند تا بازدهی کافی برای افراد شرکت کننده داشته باشد و بتوان دوره را در سطح بالایی برگزار کرد. مثالهای این دوره در نرم افزار MATLAB تحلیل و اجرا خواهد شد و لذا آشنایی با این نرم افزار الزامی است.

دوره

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.