آشنایی با زبان VHDL

زبان توصیف سخت افزار می تواند فعالیت عمده خود را روی وسایل منطقی قابل برنامه ریزی (FPGA, CPLD) داشته باشد. در سال 1980 وزارت دفاع آمریکا با همکاری IEEE با هدف طراحی یک زبان جدید استاندارد و فراگیر برای توصیف مدارهای دیجیتال وتوسعه در مدارات مجتمع پرسرعت (FPGA, CPLD) و همچنین برای انتقال اطلاعات سیستمهای  دیجیتالی از شرکتی به شرکت و یا به کشور دیگر را، به سه شرکت قدرتمند IBM, Texas Instrument, Intermetrics سپرد تا شش سال بعد یعنی در سال 1986 اولین نسخه استاندارد و تایید شده آن به بازار عرضه شود (یعنی همان نسخه VHDL86) و نسخه بعدی آن یعنی VHDL93 در سال 1994 به بازار آمد که از آن زمان تا به امروز این نسخه مورد استفاده کاربران قرار گرفته است و این در حالیست که هرچند سال یکبار اصطلاحات جزیی در آن صورت می گیرد.

در اینجا یک نمای کلی از سلسله مراتب کدنویسی VHDL را ملاحظه می کنید:

Context Clauses     

Library Clause     

Use Clause       

Library Unit       

Package Declaration (optional)      

Package Body (optional)      

Architecture Body

Entity Declaration

چارت سلسله مراتبی دیجیتالی Y

 

 Y_chart یکی  از معروفترین نمایشهایی است که نگرشهای متفاوت و سلسله مراتبی طراحی یک سیستم دیجیتالی را نشان می دهد.

فاکتورهای مهم VHDL برای یک طراح

محبوبیت جهانی زبان HDL ا ) زبان توصیف سخت افزار )

زبان VHDL در شمال آمریکا و همچنین اروپا توسط 80 درصد مهندسین سیستم استفاده می شود که این رقم همچنان در حال رشد است.

وجود انواع مختلف روشهای توصیف در این زبان

VHDL برای کاربر از نظر یکتا بودن نوع توصیف هیچ گونه محدودیتی ندارد در واقع یک برنامه را می توان هم به صورت رفتاری و هم به صورت متنی، یعنی ذکر تمام گیتهای  موجود به کار برد همچنین از VHDL می توان در سطوح مختلفی از پیچیدگی استفاده کرد از یک ترانزیستور کوچک گرفته تا یک سیستم کامل را می توان با آن طراحی کرد.

وجود نرم افزارهای شبیه ساز  VHDL

یکی از دلایل افزایش محبوبیت این زبان وجود تعدادی از نرم افزارهای شبیه ساز با قیمتی مناسب مانند Active VHDL است که اطلاعات زیادی در مورد آن در سایت www.aldec.com  است.

در اختیار داشتن سنتز کننده های  VHDL

امروزه بسیاری از فروشندگان وسایل قابل برنامه ریزی (programmable Device) و شرکت های تولیدکننده نرم افزارهای EDAسنتزکننده های گوناگونی را ارايه داده اند

 VHDL یک زبان مدل سازی جهانی

گرچه VHDL بیشتر ما را متوجه الکترونیک می کند ولی در واقع به یک زبان مدل سازی جهانی شهرت یافته است و برای مدل سازی و شبیه سازی سیستمهای الکترومکانیکی و هیدرولیکی و شیمیایی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.


 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.